In Memoriam Toše Fan Forum


Join the forum, it's quick and easy

In Memoriam Toše Fan Forum
In Memoriam Toše Fan Forum
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Latest topics
» >>Ovdje / Here<<
Tjedna akcija subotom...Slobodna Dalmacija Empty17/10/2015, 2:31 pm by rebeka

» Poznati izvode pesme Tošeta Proeskog za pomoć Slavici
Tjedna akcija subotom...Slobodna Dalmacija Empty19/3/2013, 12:02 am by plavooka

» Pomozimo Rašku Milenkoviću!
Tjedna akcija subotom...Slobodna Dalmacija Empty17/11/2011, 1:06 am by Anna:-)

» PRODAJOM DO HUMANOSTI
Tjedna akcija subotom...Slobodna Dalmacija Empty3/10/2011, 12:11 am by toniSK

» Daruj krv, daruj život!
Tjedna akcija subotom...Slobodna Dalmacija Empty1/10/2011, 1:45 am by Maki<3

» Javni natječaj: Pisanje priče o Toši
Tjedna akcija subotom...Slobodna Dalmacija Empty1/7/2011, 3:26 pm by Tony

» Koncert za Ines
Tjedna akcija subotom...Slobodna Dalmacija Empty10/2/2011, 3:14 pm by Marjan

» Kutak za pitanja neregistriranih korisnika
Tjedna akcija subotom...Slobodna Dalmacija Empty5/2/2011, 2:41 pm by Monija

» Zaklade
Tjedna akcija subotom...Slobodna Dalmacija Empty21/12/2010, 11:22 pm by Monija

Login

Zaboravih zaporku

Statistics
Registriranih korisnika/ca: 3034.
Najnoviji/a registrirani/a korisnik/ca: malla222.

Ukupno postova: 116513. in 4491 subjects
oľujak 2024
ponutosričetpetsubned
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Calendar Calendar


Tjedna akcija subotom...Slobodna Dalmacija

3 posters

Go down

Tjedna akcija subotom...Slobodna Dalmacija Empty Tjedna akcija subotom...Slobodna Dalmacija

Postaj by Rina 20/6/2009, 10:47 pm

SOS ZA DJEČAKA


SRAMOTA 21. STOLJEĆA SAT VREMENA OD SPLITA


Mali Ivan iz Ogorja povraća od gladi i skapava u ruševnoj šupi

Bistar je, ali kako će dijete učiti ako je gladno. Sada svi troje, jer se urušila soba, spavaju u nekakvoj šupi bez prozora, a otvore u zidovima, kako ne bi ulazila kiša, zatvorili su stiroporom - kažu naši sugovornici


Desetogodišnji Ivan Ćaleta iz Ogorja Donjeg živi u kući koja prokišnjava, gladan je, a u travnju se na njega i bolesne roditelje tijekom noći, nakon obilnih kiša, srušio oronuli strop dok su spavali.

Komadi stropa su zatrpali roditelje, a dječak je, na sreću, ostao neozlijeđen, pa je sam u noći u mraku krenuo otkopavati roditelje ispod ruševina.

Otac Ante, koji inače ima tešku epilepsiju, od tada ne vidi na jedno oko, slabo čuje i teško se kreće, imao je oko 20 šavova. I djetetova majka Marija je bila teško ozlijeđena: ostala je bez zubi, zadobila je teške kontuzije i nagnečenja po cijelom tijelu.

Dječaku je to bio strašan šok, kaže nam njegova učiteljica Mira Ramljak, navodeći kako dijete od gladi ne može učiti, te je u odnosu na druge učenike zakržljao, konstantno ga boli glava, a zna i povraćati jer nije navikao na obilnije obroke.

- Bistar je, ali kako će dijete učiti ako je gladno. Sada svi troje, budući da se urušila soba, spavaju u nekakvoj šupi bez prozora, a otvore u zidovima, kako im ne bi puhalo i ulazila kiša, zatvorili su stiroporom, kaže učiteljica Mira Ramljak, koja nas je i pozvala da posjetimo obitelj koja živi na sat vožnje od Splita, u Dalmatinskoj zagori.

Dječak se najprije sakrio od nas, a na naša pitanja odgovarao je kimajući glavom, a ponekad bi i izustio koju riječ. Lice mu je bilo ispijeno, blijedo, oko očiju ima vidljive podočnjake netipične za djecu tih godina.

Djeca njegovih godina su razigrana, ali Ivan je cijelo vrijeme stajao pognute glave, igrao se s mačićima koje je prije nekoliko dana okotila njegova omiljena mačka, koja mu proteklih mjeseci i čini jedino društvo u selu.

- Nisam dopustila da se izdvaja od drugih, pa sam mu za marendu donosila jogurt, sendviče. Kroz neko vrijeme se oporavio malo, ali sada je opet neuhranjen. Pogledajte, cijelo lice mu je pjegavo, a te pjege, rekli su mi, potječu od slabog unosa hrane i nutrijenata. U kući gdje živi je velika vlaga, kaplje, dijete će još više oboljeti. Nemaju čak ni sanitarni čvor, imaju nekakav klimavi poljski zahod, kazuje Mira Ramljak, a mi smo roditelje dječaka upitali što će imati danas za ručak.

- Jest ćemo krumpira, večeras malo blitve, mesa nismo jeli tjednima. Radim, pomažem po selu, netko mi da komad kruha, malo voća, jogurt, paštete za sina. U Split ne mogu ići raditi jer muž svako malo ima epileptične napadaje.

Radila bih, čistila po selu kako bih djetetu nešto osigurala, ali sve je to slabo. Najviše nam treba da nam netko donosi hranu i da nam se na kuću stave prozori i popravi strop, strah me jeseni i kiša..., kaže nam djetetova majka Marija, koja skromno kućanstvo održava čistim, okućnica je uređena, u vrtu uzgajaju krumpir, koji im je proteklih dana glavni izvor hrane.

U obitelj u kojoj živi dječak Ivan nema alkoholičara i nesređenih odnosa, zajednica, utvrdili su i socijalni radnici, kao i djelatnici škole, funkcionira besprijekorno. Dječak je pristojan i radišan, samo, eto, kažu naši sugovornici, obitelj jednostavno nema sreće.

Čak su im jedan dan i suseljani provalili i ukrali 400 kuna socijalne pomoći. Zvali su policiju više puta jer su znali tko je ukrao novac, ali MUP-ovci nisu htjeli, kaže učiteljica Mira, uopće izići na teren.

U nadležnom Centru za socijalnu skrb u Solinu napominju kako su obitelji izišli u susret maksimalno, dobili su sve zakonom propisane novčane potpore.

- Mi, nažalost, nemamo sredstava kako bismo im izgradili kuću. No, naši djelatnici su u kontaktu s Općinom Muć i rješavanje saniranja stambenog pitanja se također privodi kraju. Dobro je da se u sve uključila i Županija jer ljudima treba pomoć. Nema govora da će se to dijete oduzeti roditeljima, treba raditi na tome da im se pomogne, a djelatnici našeg Centra su više puta izlazili na teren, kaže nam ravnateljica Centra za socijalnu skrb Solin Božena Škaro.


Gladan sam...

- Jučer sam jeo blitve, nekidan malo paštete, a danas trešanja, i mami je neka žena dala pizze pa sam to pojeo. Gladan sam..., to je sve što nam je rekao desetogodišnji Ivan Ćaleta ispred svoje kuće u Ogorju Donjem. Dječak, kažu nam roditelji, nema ni 30 kilograma, a visok je kao prosječan sedmogodišnjak.


‘Komadić kruha i mrvica paštete’

Nije pretjerivanje, to dijete je gladno, jadno i samo. Roditelji ga vole, ali jednostavno nemaju od čega živjeti. Oni su daleko od grada, svega. Majka mu pomaže po kućama, dobije koji komad hrane i odmah to daju djetetu. On bi se, kada je marenda, zabio u kut i nije htio pokazati što jede, u kesici bi, vidjela sam, imao neki komadić kruha i mrvicu paštete. Srce se čovjeku para kada to vidi. Ovih dana dijete samo jede trešanja jer imaju neko stablo uz kuću, ali ne može živjeti samo od trešanja, kazuje nam učiteljica Ramljak, koja djetetu, da se ne bi razlikovalo od drugih, donosi hranu u školu. Također djetetu su pomogli i drugi učitelji iz osnovne škole u Ogorju, a posebice ravnatelj Marin Vuletin.


Spavamo u šupi

Legli smo oko deset sati navečer, čula sam neko mrdanje povrh glave, ali sam se okrenula i nastavila spavati. Odjednom mi je na glavu pao veliki kamen sa stropa, a glavu mi je oblila krv. Potom se cijeli strop sručio na bračni krevet. Srećom, mi smo na sredini sobe i mene i muža je zatrpalo, mali je bio na drugom krevetu. Da je koji kamen pao na njega onako slaboga, ubio bi ga. Ja sam onako krvave glave uz pomoć mog Ivana skidala kamenje s muža i jedva smo ga izvukli ispod te hrpe. Poslije je došla Hitna, a mi danas spavamo u šupi, kaže nam Marija, a muž Ante je samo šutke sjedio na istrošenoj drvenoj stolici. No, nije izgubio smisao za humor: “Strop se dobro držao, a čim mi je žena tu noć legla u krevet, odmah nas je poklopilo. Eto, kakvu sreću imam...”


Račun za pomoć

Obitelji možete pomoći uplatom na račun u Hrvatskoj poštanskoj banci, čiju će kontrolu vršiti Centar za socijalnu skrb i djetetova učiteljica Mira Ramljak.

Općom uplatnicom - primatelj Marija Ćaleta, model je 02, a broj računa primatelja: 2390001-1070000029, te poziv na broj odobrenja 3212543331.

Uplatu možete izvršiti i dolaskom na šalter u bilo kojoj pošti uz napomenu da uplaćujete novac Mariji Ćaleti na broj 3212543331.

Obitelj moli i da im se pomogne u hrani, kućnim potrepštinama, bonovima, građevinskome materijalu te radnoj snazi.



Liječnica: Pomozite mu

Liječnica Minka Jerčić koja se brine o malom Ivanu napominje da je dječak slabašan te da bi trebao unositi više hrane. “S obzirom na uvjete u kojima živi, to dijete se još i dobro drži. Djetetu njegove dobi bi trebalo što prije osigurati stalne obroke u kojima će ravnomjerno biti zastupljeni ugljikohidrati, bjelančevine i masti kako bi se normalno razvijao. On je bistro dijete i ako mu se omoguće normalni uvjeti, puno više bi napredovao. Pjege koje ima po licu mogu biti i od pothranjenosti, kaže liječnica Jerčić, napominujući da su međuljudski odnosi u obitelji dobri, ali, nažalost, kaže ona, roditelji ne mogu djetetu priuštiti koliko bi htjeli.

Jerčić navodi i da neuvjetan stambeni prostor može biti dodatan izvor problema i bolesti za dječaka. Liječnica kaže i da se čudi što kuća u kojoj žive, a nakon što se srušio strop, već do sada nije sanirana jer su bila obećanja iz Općine Muć da će to promptno učiniti.


‘Dijete se gasi’

Ne želim nikoga optuživati, ali najprije su u Općini rekli da će im obnoviti kuću za nekoliko dana, ali onda su bili lokalni izbori pa su na njih svi zaboravili. Danas me svi zovu i kažu da će pomoći, ali svi su reagirali tek nakon što ih je zvala ‘Slobodna’. Gdje su bili protekla dva i pol mjeseca kad im se pola kuće urušilo i sada spavaju u šupi? Činjenica je da je to jadno dijete gladno i da skapava. Ja i ravnatelj Marin Vuletin znamo da je to dijete na rubu, gasi se, svaki dan ga takvog gledamo u školi. Obitelj dobije socijalnu pomoć, ali eto i novac im ukradu, a možda i ne znaju upravljati tim novcem koji dobiju, treba im pomoć, rekla je učiteljica Mira Ramljak.

Tjedna akcija subotom...Slobodna Dalmacija Ogorje_caleta_ramljak-18060_thumb

Mira Ramljak

‘Objavite fotografije’

Treba objaviti fotografije Ivana jer u njegovim očima se vidi sva ta tuga, golemi podočnjaci, kao u čovjeka od 50 godina. To ispijeno lice reći će ljudima više od svega. Objavom fotografija njemu će se napraviti korist, jer će dobri ljudi, vjerujem, pomoći da više nikad ne bude gladan i da mu kiša ne pada na glavu – kaže njegova učiteljica Mira Ramljak

Tjedna akcija subotom...Slobodna Dalmacija OGORJE_CALETA2-180609.1_thumb

Ivan Ćaleta


Tjedna akcija subotom...Slobodna Dalmacija Ogorje_caleta13-180609_thumb

Neuvjetni i ruševni poljski zahod



Tjedna akcija subotom...Slobodna Dalmacija OGORJE_CALETA9-180609.1_thumb

Stavio sam stiropor da ne ulazi kiša’, kaže Ante
Ćaleta prigodom obilaska obiteljske ‘kuće’.


Tjedna akcija subotom...Slobodna Dalmacija Ogorje_caleta8-180609_thumb


Tjedna akcija subotom...Slobodna Dalmacija OGORJE_CALETA6-180609.1_thumb

Izvor: slobodnadalmacija.hr
Rina
Rina
********
********

Female Broj postova : 3597
Age : 45
Location : Dalmacija...Toše u mom srcu...forever
Points : 1567

[Vrh] Go down

Tjedna akcija subotom...Slobodna Dalmacija Empty Re: Tjedna akcija subotom...Slobodna Dalmacija

Postaj by Monija 21/6/2009, 2:30 pm

Dusice moja mila,

Najdublje od srca zahvaljujem na toliko potresnom clanku koji me rasplakao do bola... Nemam rijeci.. Sad

Malo sam uredila tvoj clanak, naglasila bojama i dodala slike da svi clanovi i posjetitelji vide ovaj tragican i sramotni dogadjaj! Uzas!!! Sramota najveca na svijetu... Sad

Srdacno zahvaljujemo Svima na dobrotvornoj pomoci i srcu Vasem humanom!

S postovanjem,

Monija - Adminica
Monija
Monija
************
************

Female Broj postova : 5717
Age : 47
Location : Croatia, Osijek
Points : 2504

http://www.tose.bloger.hr/

[Vrh] Go down

Tjedna akcija subotom...Slobodna Dalmacija Empty Re: Tjedna akcija subotom...Slobodna Dalmacija

Postaj by Anna:-) 21/6/2009, 10:21 pm

Tuga....Bas me je rastuzio ovaj clanak...videti u kakvim uslovima ljudi zive...I onda tek shvatiti da smo srecni i koliko mnogo imamo...

Hvala na ovoj temi Rinasi a i tebi Monja..... veliki poljubac za vas dve Very Happy
Anna:-)
Anna:-)
**********
**********

Female Broj postova : 1562
Age : 30
Location : Srbija, Ivanjica
Points : 311

[Vrh] Go down

Tjedna akcija subotom...Slobodna Dalmacija Empty Re: Tjedna akcija subotom...Slobodna Dalmacija

Postaj by Rina 21/6/2009, 11:08 pm

Hvala ti draga moja Monija. Dok sam čitala ovaj članak toliko me potreslo da sam ga odlučila staviti na forum ali jednostavno nisam imala kad urediti. Hvala šta si pomogla oko toga. Žalosno je u kakvim uvjetima ljudi danas žive.....grozno.....samo se nadam da će se ljudi javljati i pomagati ovim ljudima ili bilo kome ko je u nevolji.
Rina
Rina
********
********

Female Broj postova : 3597
Age : 45
Location : Dalmacija...Toše u mom srcu...forever
Points : 1567

[Vrh] Go down

Tjedna akcija subotom...Slobodna Dalmacija Empty Re: Tjedna akcija subotom...Slobodna Dalmacija

Postaj by Sponsored content


Sponsored content


[Vrh] Go down

[Vrh]

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Ne moľeą odgovarati na postove.